هفته ای که گذشت 11 (28 خرداد ماه 1395)

در این هفته نامه خواهید خواند :{( سخنگوی ارشد کاخ سفید: حتی ترامپ هم نمی تواند توافق هسته ای را پاره کند، تغییر شرایط خاورمیانه پس از توافق هسته‌ای،رویترز: آژانس تحریم‌های آمریکا برای تسهیل در اجرای توافق ایران، پرسنل خود را تقویت کرده‌ است)}.

هفته ای که گذشت 11 (28 خرداد ماه 1395)

با عرض سلام و خسته نباشید و همچنین آرزوی قبولی عبادات شما عزیزان در درگاه حق تعالی ، در خدمت شما دوست داران حضرت مهدی (عج) هستیم با یازدهمین ویژه نامه خبری سایت مقام صاحب الزمان (عج) شوشتر.

در این هفته نامه خواهید خواند :{( سخنگوی ارشد کاخ سفید: حتی ترامپ هم نمی تواند توافق هسته ای را پاره کند، تغییر شرایط خاورمیانه پس از توافق هسته‌ای،رویترز: آژانس تحریم‌های آمریکا برای تسهیل در اجرای توافق ایران، پرسنل خود را تقویت کرده‌ است)}.

شما عزیزان میتوانید با ارسال اعلام نظر های خود در همین پست خبری و همچنین با عضویت در کانال سایت مقام در تلگرام و سایر راه های ارتباطی سایت مقام ما را در بهبود هر چه بیشتر این پست خبری یاری بفرمایید.

 

سخنگوی ارشد کاخ سفید: حتی ترامپ هم نمی تواند توافق هسته ای را پاره کند (۲۸ خرداد ۱۳۹۵)

بن رودز اعلام کرد: حتی دونالد ترامپ جمهوریخواه، در صورت تصدی مقام ریاست جمهوری نمی خواهد توافقنامه هسته ای با ایران (برجام) را پاره کند.

پایگاه اینترنتی فارن پالسی در گزارشی نوشت:‌ ‌سخنگوی ارشد کاخ سفید اعلام کرد: حتی دونالد ترامپ جمهوریخواه، در صورت تصدی مقام ریاست جمهوری نمی خواهد توافقنامه هسته ای با ایران (برجام) را پاره کند.

به موجب این گزارش با وجود ادعاهای مکرر دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا مبنی بر اینکه اگر رییس جمهور شود توافق هسته ای ایران را پاره خواهد کرد، بن رودز -- سخنگوی کاخ سفید-- ابراز اطمینان کرد: رییس جمهور آینده آمریکا از جمله ترامپ، به منظور جلوگیری از بروز درگیری بالقوه نظامی در غرب آسیا ، توافق هسته ای ایران را حفظ خواهد کرد.

براساس این گزارش، در ایران آیت الله خامنه ای رهبر معظم این کشور روز سه شنبه طی سخنانی اعلام کرد اگر رئیس جمهور اینده آمریکا به تعهداتشان بر اساس توافق هسته ای عمل نکند و آن را نقض کند، ‌ایران برجام را به آتش خواهد کشید.

آیت الله خامنه ای گفت: « جمهوری اسلامی ایران نخستین طرفی نخواهد بود که توافق هسته ای را نقض می کند، زیرا پایبندی به عهد و پیمان دستوری قرآنی است ولی اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن توافق هسته ای عملی شود ، آنگاه جمهوری اسلامی برجام را به آتش خواهد کشید. »‌

 

دیپلماسی برای حل وفصل اختلافات (۲۸ خرداد ۱۳۹۵)

مقام امنیتی آمریکا گفت: اما نکته مهم این است که با وجود مواجه کردن اقتصاد ایران با فشارهای بیشتر، ما هرگز از این گزینه ترجیحی خود کنار نرفتیم که می خواهیم اختلافها را از طریق دیپلماسی حل و فصل کنیم.

وی گفت: به هر حال ایران توافق هسته ای را به طور کامل اجرا کرده  و مردم ایران نیز از این توافق حمایت می کنند.

بن رودز گفت: واشینگتن به رغم انتقاد شدید جمهوریخواهان کنگره و دونالد ترامپ ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری، به توافق هسته ای با ایران متعهد است.

 

بی‌بی‌سی:آیا آمریکا هنوز هم به عربستان نیاز دارد؟(۲۴ خرداد ۱۳۹۵)

بی‌بی‌سی در گزارشی از تلاش عربستان سعودی برای تقویت اتحاد هفتاد ساله‌اش با آمریکا خبر داد.

بی‌بی‌سی، عمر اتحاد آمریکا و عربستان سعودی به هفت دهه می‌رسد؛ اما این دوستی سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. خشم عربستان نسبت به آمریکا به دلیل دستیابی ایران به توافق هسته‌ای، اظهار نظر باراک اوباما در مورد متحدانی که به دنبال سوءاستفاده هستند، تهدید آمریکا برای فروش 750 میلیارد دلار از اوراق قرضه خزانه‌داری این کشور بوسیله عربستان و خطاب کردن سعودی‌ها با عنوان «تفاله سلطنتی» نمونه‌هایی از تهدیدات و لفاظی‌هایی است که در سال گذشته بین این دو متحد رد و بدل شد.

امروزه تعداد مواردی که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر آن توافق دارند بسیار کم است؛ اما در انتقاد از پادشاهی عربستان با هم تفاهم دارند. حتی مقامات آمریکایی همیشه به کسانی که از کاخ سفید دیدن می‌کنند، می‌گویند اغلب عاملان حملات 11 سپتامبر عربستانی بودند نه ایرانی.


صدای آمریکا بررسی کرد:اوباما و کلینتون؛ از دشمنی تا دوستی (۲۳ خرداد ۱۳۹۵)

صدای آمریکا در مطلبی به فراز و نشیب روابط رئیس جمهور این کشور و نامزد دموکرات انتخابات آتی آمریکا پرداخت.

صدای آمریکا در مطلبی نوشت: هم‌اکنون که هیلاری کلینتون در رقابت های درون‌حزبی موفق شده و توجه خود را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در ماه نوامبر (آبان) برگزار خواهد شد جلب کرده است، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، مهمترین حامی هیلاری کلینتون به حساب می‌آید. ولی این رابطه دوستانه بین اوباما و کلینتون تاریخچه‌ای طولانی ندارد. در حقیقت، هشت سال پیش اوباما و کلینتون روابط سردی داشتند.

کلینتون هفته گذشته درباره حمایت اوباما از وی در مصاحبه ای گفت: " سال‌ها شناختی که از یکدیگر داریم، ما را از رقیب‌های سرسخت به دوستان واقعی تبدیل کرده‌است."


رویترز: آژانس تحریم‌های آمریکا برای تسهیل در اجرای توافق ایران، پرسنل خود را تقویت کرده‌ است (۲۷ خرداد ۱۳۹۵)

رویترز: وزارت خزانه‌داری آمریکا با تقاضا‌های متعددی برای تبادلات تجاری با ایران روبرو شده‌است.

رویترز، مهمترین آژانس دولتی آمریکا که مسئولیت نظارت بر اعمال تحریم‌ها را بر عهده دارد، برای تسهیل در بررسی درخواست‌های کسب و کارهای علاقه‌مند به تبادل تجاری با ایران، پرسنل خود را تقویت کرده‌است.

جان اسمیت، معاون مدیر دفتر نظارت بر داراییهای خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا، در این خصوص گفت: «از زمان امضای توافق هسته‌ای، این آژانس صدها -- و اگر نگوییم هزاران -- تقاضای مجوز از سوی کسب و کارهای علاقه‌مند به انجام تبادلات تجاری با ایران دریافت کرده‌است. این نهاد باید هر یک از این تقاضا‌ها را برای تطابق آن‌ها با مقررات پیچیده و دارای اشتراک بررسی کند.»

آمریکا تعدادی از تحریم‌های ایران را در ماه ژانویه (دی‌ماه 94) در قالب توافقی تاریخی که محدودسازی برنامه هسته‌ای این کشور را نیز به همراه داشت، لغو کرد. اما بخشی از تحریم‌های آمریکا بر ضد این کشور -- شامل ممنوعیت امضای قرارداد میان شهروندان و کسب و کارهای آمریکا و ایران -- همچنان پابرجاست.