هفته ای که گذشت 10 (17 اردیبهشت ماه 1395)

در این هفته نامه خواهید خواند : {(رویترز: ایران مشتریهای اروپایی بیشتری برای نفت خود جذب می‌کند)،(المانیتور: ایران و عمان؛ دوستانی با فواید بسیار)،( ادعای نیویورک تایمز: برجام مانع محدودیت‌های مالی آمریکا علیه ایران نیست)،( تحلیلگر آمریکایی: ماهیت دفاعی برنامه موشکی ایران را به رسمیت بشناسید)}.

هفته ای که گذشت 10 (17 اردیبهشت ماه 1395)

با سلام و عرض خسته نباشید و همچنین تبریک عید بزرگ مبعث پیامبر بزرگ اسلام (ص) به همه ی شما منتظران و یاوران مهدی (عج) .

در خدمت شما هستیم با دهمین ویژه نامه خبری سایت رسمی مقام صاحب الزمان (عج) شوشتر.در این هفته نامه خواهید خواند : {(رویترز: ایران مشتریهای اروپایی بیشتری برای نفت خود جذب می‌کند)،( المانیتور: ایران و عمان؛ دوستانی با فواید بسیار)،( ادعای نیویورک تایمز: برجام مانع محدودیت‌های مالی آمریکا علیه ایران نیست)،( تحلیلگر آمریکایی: ماهیت دفاعی برنامه موشکی ایران را به رسمیت بشناسید)}.

شما عزیزان میتوانید با ارسال نظر ها و انقاد و پیشنهاد های خود از طریقی راه های ارتباطی سایت مقام نظیر اینستاگرام ، تلگرام و همچنین ثبت نظر در همین پست خبری ما را در بهبود هر چه بیشتر این هفته نامه یاری بفرمایید.

 

رویترز: ایران مشتریهای اروپایی بیشتری برای نفت خود جذب خواهد کرد (۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵)

رویترز در گزارشی متذکر شد دو شرکت پالایشی اروپا اولین محموله‌های نفت خود را از ایران تحویل می‌گیرند.

خبرگزاری رویترز از لندن  اعلام کرد دو شرکت پالایشی اروپا اولین محموله های نفت خود را از ایران از زمان لغو تحریمها بر ضد تهران در ژانویه گذشته تحویل می گیرند.

همزمان با این ایران صادرات نفت خام خود را در تلاش برای بازپس گیری سهم خود در بازار افزایش می دهد.

پس از شدید کردن تحریمها در سال 2012 صادرات نفت خام ایران به کمی بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

گزارشهای "انرژی اسپکتس" نشان می دهد صادرات نفت خام ایران از یک میلیون و 510 هزار بشکه در روز در ماه فوریه به یک میلیون و 900 هزار بشکه در روز در ماه مارس افزایش یافته است.

 

المانیتور: ایران و عمان؛ دوستانی با فایده های بسیار! (۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵)

المانیتور در گزارشی به طرح روابط خوب ایران و عمان و منافع تجاری این دو کشور برای یکدیگر پرداخت.

المانیتور در گزارشی با متذکر شدن به این نکته به روابط دوستانه ایران با پادشاهی عمان نوشت: عمان در تنگه هرمز با ایران شریک است و به رغم عضویت سابق این کشور در شورای ضدایرانی همکاری خلیج فارس، روابط گرم و دوستانه‌ای با تهران دارد.

نقشی که عمان به عنوان یک پل ارتباطی میان ایران و چندین قاره و کشور دیگر ایفا می‌کند، در راستای سیاست خارجی مستقل این کشور و خارج از چارچوب شورای همکاری خلیج فارس است و همچنانکه ایران خود را مهیای ورود مجدد به اقتصاد جهان می‌کند، عمان دروازه ورود شرکت‌های ایرانی به بازارهای جدید عربی، آفریقایی و آسیایی به شمار می‌رود.

با این وجود، ورود مجدد ایران به اقتصاد جهان به هیچ وجه مطلوب نظر عربستان و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیست و به همین دلیل، ادامه تلاشهای عمان برای راه‌اندازی بازارهای جدید برای ایران در خاورمیانه، آفریقا و در امتداد اقیانوس هند ممکن است تنشهای جدیدی را در روابط این کشور با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به همراه داشته باشد.

 

هافینگتن پست: کنار گذاشتن اعتیاد به نفت برای عربستان سخت و دشوار خواهد بود (۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵)

هافینگتن پست در گزارشی قطع دلبستگی و وابستگی شدید عربستان به درآمدهای نفتی را برای این کشور بسیار دشوار دانست.

پایگاه اینترنتی هافینگتن پست در گزارشی به نوشته ی "جسلین کوک" نوشت: عربستان برنامه‌ای 14 ساله برای تغییر سیاست‌های اقتصادی و کاهش وابستگی به نفت ارائه داده است. تصمیم اخیر عربستان در حالی اتخاذ شد که بهای جهانی نفت همچنان روزهای رکود خود را پشت سر می‌گذارد و کارشناسان صندوق بین‌المللی پول نیز چشم‌انداز مبهمی درمورد آینده اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت ذ خاورمیانه ارائه داده‌اند.

آل سعود نام طرح جدید را "چشم‌انداز 2030" گذاشته و تلاش می‌کند درآمدهای غیرنفتی را از 43.6 میلیارد دلار در سال 2015 به 267 میلیارد دلار در سال 2030 برساند. البته این طرح جزئیات بسیار کمی از چگونگی رسیدن عربستان به این سطح از درآمد اشاره شده است.

باتوجه به درگیر بودن عربستان در چالش‌های منطقه‌ای مانند تجاوز نظامی در یمن، دخالت در جنگ‌های داخلی سوریه و عراق، ایجاد تنش با ایران و استمرار کاهش بهای جهانی نفت، دلایل مهمی هستند که برای قطع وابستگی آل سعود به نفت مشکل‌ساز خواهند شد.

 

ادعای نیویورک تایمز: برجام مانع محدودیت‌های مالی آمریکا در مقابل ایران نیست (۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۵)

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به ادامه صدور قطعنامه‌های ضد ایرانی در کنگره آمریکا خاطرنشان کرد، ایرانی‌ها هنوز از فایده های اقتصادی دستیابی به توافق هسته‌ای بهره‌مند نشده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به ادامه صدور قطعنامه‌های ضد ایرانی در کنگره آمریکا نوشت: ایرانی‌ها هنوز از فواید اقتصادی دستیابی به توافق هسته‌ای بهره‌مند نشده‌اند.

به ادعای این گزارش، ایران آمریکا را به مانع تراشی در توانایی خود برای انجام مراودات تجاری و جذب سرمایه گذاری ها متهم می کنند. در حالیکه توافق هسته‌ای باعث نمی‌شود دیگر محدودیت های مالی که آمریکا بر ایران اعمال کرده است، برداشته شود.

بنابر این گزارش، به نظر می رسد هشدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران درباره مسدود کردن دسترسی آمریکایی ها به آبراه خلیج فارس موسوم به تنگه هرمز، که یک مسیر حیاتی برای کشتی رانی محسوب می شود، بخشی از واکنش ایرانی‌ها به قطعنامه کنگره در  28 ماه آوریل (9 اردیبهشت) محسوب می شود که از سوی «جی رندی فوربز،» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از ویرجینیا، ارائه شد.

در قطعنامه مذکور و در ادعایی، آنچه «بازداشت غیرقانونی» تفنگداران آمریکایی در نزدیکی ایران در ماه ژانویه (31 روز منتهی به 12 بهمن) توصیف شده، محکوم شده است.

 

نشنال‌اینترست: توافق هسته ای رفتار ایران را تغییر نداده است (۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵)

نشریه آمریکایی نشنال‌اینترست در گزارشی عنوان کرد که توافق هسته‌ای رفتار ایران را تغییر نداده و دولت آمریکا نیز قادر به تاثیر گذاری بر مناسبات سیاسی داخلی ایران نخواهد بود.

پایگاه اینترنتی نشریه آمریکایی نشنال‌اینترست در گزارشی به قلم جیمز فیلیپس عنوان کرد توافق هسته‌ای ایران را تغییر نداده است.

این مقاله که سومین گزارش منتشر شده با همکاری اندیشکده «هریتیج» برای بررسی جنبه‌های مختلف توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 است، با اشاره به اینکه محدودیت‌های اصلی علیه برنامه هسته‌ای ایران ظرف 15 سال آتی برداشته خواهد شد ادعا می‌کند این امر بدون اعتماد دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا به ایران امکان‌پذیر نخواهد بود.

فیلیپس بر همین اساس از رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد می‌کند: متأسفانه، رئیس‌جمهور اوباما خود را شخصیتی تحول‌آفرین می‌بیند و تصویر می‌کند که تعاملش با ایران و این توافق هسته‌ای، به جای آنکه فعالیت‌هایی صرفاً مبادله‌ای باشند، تحول‌آفرین هستند.

 

تحلیلگر آمریکایی: ماهیت دفاعی برنامه موشکی ایران را به رسمیت بشناسید (۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵)

وبگاه «لوب‌لاگ» در پستی نوشت: واشنگتن باید اعلام کند که برنامه موشکی بالستیک ایران یک عامل بازدارنده متعارف به شمار می‌آید.

وبگاه «لوب‌لاگ» در یادداشتی به نوشته ی «تیلر کولیس» به دو گزینه‌ای اشاره کرد که می‌تواند خطری بالقوه برای «برجام» محسوب شود: واکنش کنگره به آزمایش‌های موشکی بالستیک ایران و عدم لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا.

در این گزارش آمده است: نگرانی‌ها درباره احتمال شکست توافق هسته‌ای ایران در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. پس از حمله تمام عیاری که تابستان گذشته جنگ‌طلبان کنگره به برجام داشتند، دولت اوباما با چالشی برای دوام برجام در دوره پس از پایان ریاست‌جمهوری‌اش مواجه شده است.

عمال تحریم‌های جدید ضدایران احتمالا بانک‌های این کشور را که ارائه‌دهنده پشتیبانی‌های مالی به نهادهای درگیر در توسعه برنامه موشکی بالستیک هستند، هدف قرار می‌دهد. کنگره تحلیل خواهد کرد که این تحریم‌ها از منظر فنی ناقض برجام نیست. این تحلیل قابل‌بحث است اما بی‌شک اعمال مجدد تحریم‌های بانکی تاثیر منفی زیادی بر انگیزه ایران برای تداوم پایبندی به «برجام» خواهد داشت.

 

Instagram.com/sahebalzaman_org

Telegram.me/ sahebalzaman_org

SMS / 100031300