هفته ای که گذشت 8 (27 فروردین ماه 1395)

در این هفته نامه خواهید خواند : {("خبرگزاری آناتولی ترکیه":بیانیه ضد ایرانی اجلاس سازمان همکاری های اسلامی چه بود؟)| ("فاکس نیوز":ادعای کروز: برنامه هسته‌ای ایران را تعطیل می‌کنم)|("رویترز": ایران در کانون توجه اتحادیه اروپا).

هفته ای که گذشت 8 (27 فروردین ماه 1395)

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت منتظران ظهور و دنبال کنندگان این هفته نامه خبری. قصد داریم از این هفته تغییری در ساختار مطالب این هفته نامه به گونه ای که مهمترین عناوین خبری بین المللی را از سایر شبکه ها و پایگاه های خبری جهان برای شما به صورت مختصر ارائه دهیم.در این هفته نامه خواهید خواند : {("خبرگزاری آناتولی ترکیه":بیانیه ضد ایرانی اجلاس سازمان همکاری های اسلامی چه بود؟)| ("فاکس نیوز":ادعای کروز: برنامه هسته‌ای ایران را تعطیل می‌کنم)|("رویترز": ایران در کانون توجه اتحادیه اروپا).

شما عزیزان میتوانید با ارسال انتقادات و پیشنهاد های خود از طریق راه های ارتباطی سایت نظیر اینستاگرام،سامانه پیام کوتاه، و همچنین ارسال نظر در همین پست خبری ما را در بهبود هر چه بشتر این هفته نامه یاری بفرمایید.

همچنین می توانید مهم ترین عنواین سایت مقام و سایر اخبار را در کانال تلگرام ما دنبال کنید.

 

"فاکس نیوز" : ادعای کروز: برنامه هسته‌ای ایران را تعطیل می‌کنم (۲۷ فروردين ۱۳۹۵)

نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بار دیگر ادعا کرد در صورت رئیس‌جمهور شدن، توافق ایران را پاره خواهد کرد.

فاکس نیوز، «تد کروز،» نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در تجمع انتخاباتی این حزب در نیویورک گفت: در کشورمان رئیس جمهوری داریم که به نخست وزیر اسرائیل توهین می کند و او را به سخره می گیرد. رئیس جمهوری داریم که توافق هسته ای را با ایران جشن می گیرد.

 

وی مدعی شد: من معتقدم این توافق هسته ای، بزرگترین خطر برای امنیت ملی آمریکا در مقایسه با همه خطرهای دیگر در جهان است.

او در پایان ادعا کرد: اگر من رئیس جمهور شوم به صراحت به ایران اعلام خواهم کرد که یا باید برنامه هسته ای اش را تعطیل کند یا اینکه ما این برنامه را برای ایران تعطیل خواهیم کرد.

 

"رویترز" : ایران در کانون توجه اتحادیه اروپا (۲۵ فروردين ۱۳۹۵)

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در صدر هیاتی به تهران سفر می کند تا پس از یک دهه در بالاترین سطح اتحادیه اروپا مذاکراتی بین دو طرف صورت بگیرد.

رویترز در گزارشی به قلم رابین اموت نوشت:مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در صدر هیاتی به تهران سفر می کند تا پس از یک دهه در بالاترین سطح اتحادیه اروپا مذاکراتی بین دو طرف صورت بگیرد. این سفر پس از توافق هسته‌ای تاریخی با ایران صورت می گیرد.  

 

"فدریکا موگرینی" و هفت تن از کمیسرهای اروپایی در سفر یک روزه به تهران در خصوص مسائل مختلفی مذاکره خواهند کرد تا روابطی را بازسازی کنند که پیشتر اتحادیه اروپا را به بزرگترین شریک تجاری ایران و بزرگترین مشتری نفت ایران تبدیل کرده بود اما با شکل گرفتن تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران این روابط با مشکلاتی همراه شد.

مقامات اروپایی همچنین در مذاکرات خود به موضوع چگونگی تشویق بانک‌های اروپایی به از سرگیری همکاری با ایران خواهند پرداخت.

 

"المنار" : افشاگری جدید گلوبال ریسرچ: آمریکا به القاعده در سوریه سلاح می دهد (۲۴ فروردين ۱۳۹۵)

گلوبال ریسرچ فاش کرد آمریکا همچنان هزاران تن سلاح و مهمات به سازمان القاعده و گروه‌های همسو با آن در سوریه تحویل می دهد.

المنار ، پایگاه اینترنتی کانادایی گلوبال ریسرچ فاش کرد آمریکا همچنان هزاران تن سلاح و مهمات به سازمان القاعده و گروه‌های همسو با آن در سوریه تحویل می دهد.

 

در سندی که پایگاه اینترنتی «فدرال بیزینس آپورچونیتیز» متعلق به دولت آمریکا منتشر کرد، ایجاد شرکت‌های باربری برای انتقال سلاح و مهمات از اروپای شرقی به بندر عقبه اردن پیشنهاد شده است.

در همین حال ژنرال "سرگئی رودسکوی،" رئیس اداره عملیات در ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد جبهه النصره همچنان از طریق ترکیه به دریافت سلاح و جذب نیرو ادامه می دهد و این سلاح‌ها برای آن که به دست این گروه برسد از مناطق تحت کنترل افراد مسلح مورد حمایت آمریکا عبور می کند.


"پی آر آی" : اشتیاق دولت جدید کانادا برای ازسرگیری روابط با تهران (۲۴ فروردين ۱۳۹۵)

به نوشته پی آر آی، دولت جدید کانادا معتقد است قطع روابط با تهران، اشتباهی بیش نبود.

وب‌سایت «پابلیک رادیو اینترنشنال» در مطلبی نوشت: پس از توافق هسته‌ای ایران، کانادایی‌ها نیز به دنبال گشودن صفحه‌ای تازه در تاریخ روابط دو کشور هستند؛ اما روش آن‌ها برای نیل به این هدف با آمریکا متفاوت است.

 

توافق وین تاکنون با انتقادهای بسیاری حتی از سوی طرف‌های ایرانی و آمریکایی مواجه شده است. باراک اوباما به تازگی از تهران به دلیل آن چه وی بی‌توجهی به روح این توافق خواند انتقاد کرد. در عین حال مقامات ایران نیز همواره اعلام کرده‌اند توافق مذکور باعث نمی‌شود روابط نزدیکی میان این کشور و دشمن دیرینه‌اش شکل بگیرد.

 

"فرانس24" : پیامدهای جنگ یمن سال‌ها باقی می‌ماند (۲۴ فروردين ۱۳۹۵)

یک شبکه فرانسوی گزارش داد در کنار خطر قحطی و خشونت ها، میلیون ها یمنی مجبور به فرار از خانه و کاشانه خود شده اند.

شبکه فرانس بیست و چهار در گزارشی درباره اوضاع فاجعه‌بار انسانی در یمن گزارش داد: کودکان جزو اصلی ترین قربانیان مناقشه یمن هستند. براساس ارزیابی سازمان ملل، از یکسال قبل تاکنون نهصد کودک در این کشور کشته و بیش هزار و سیصد کودک دیگر نیز زخمی شد‌ه‌اند. این رقم هفت برابر بیشتر از سال دو هزار و چهارده است.

در کنار خطر قحطی و خشونت ها، میلیون ها یمنی مجبور به فرار از خانه و کاشانه خود شده اند. این آوارگان داخلی در شرایط سختی زندگی می کنند. انجمن های کمک های بشر دوستانه معتقدند نتیجه مذاکرات در این ماه هر چه باشد، پیامدهای این مناقشه چندین سال بر یمن باقی خواهد ماند.


 

"رویترز" : ادعای اشتون کارتر: کنترل ایران، چالش پیش روی آمریکا (۲۱ فروردين ۱۳۹۵)

وزیر دفاع آمریکا گفت کشورش هم اکنون با 5 چالش مهم روبروست.

رویترز، «اشتون کارتر،» وزیر دفاع آمریکا، در اندیشکده شورای روابط خارجی گفت: ما در یک دوره راهبردی جدید به سر می بریم. وضعیت امنیتی کنونی در جهان نسبت به بیست و پنج سال گذشته بسیار متفاوت است. ما هم اکنون با پنج چالش مهم روبرو هستیم.

کارتر مدعی شد: مقابله با تجاوزگریهای روسیه و فشارهای این کشور بر اروپا، مدیریت تغییرات تاریخی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام از جمله ظهور چین که برخی از اقدامات آن در دریای چین جنوبی مایه نگرانی جدی برای تمامی ما و منطقه است، تقویت نیروهای دفاعی برای برخورداری از قدرت بازدارندگی در مقابله با کره شمالی که همچنان به دنبال تسلیحات هسته ای و اقدامات تحریک آمیز در منطقه است، زیر نظر داشتن مداخله های ایران و بررسی میزان نفوذ ما در منطقه خلیج فارس و دفاع از دوستان و هم پیمانانمان و به طور ویژه اسرائیل و تسریع تلاشها در جهت شکست و نابودی داعش که یک تومور واقعی در عراق و سوریه و در حال گسترش به سراسر جهان است، از جمله این چالشها هستند. ما در این حال از مردم کشورمان در سرزمینمان دفاع می کنیم.

وی در پایان ادعا کرد: این هدف آمریکا در دهه های اخیر بوده است و آن را پیگیری کرده است. بدون توجه به اینکه حکومتی دموکرات و یا جمهوری خواه در آمریکا در رأس قدرت بوده است و یا اینکه ما با کسری بودجه روبرو بوده ایم؛ اما همیشه نقش مهمی را در ایجاد امنیت و توازن قدرت در منطقه آسیا و اقیانوس آرام ایفا کرده ایم.

 

 

Instagram.com/sahebalzaman_org

Telegram.me/sahebalzaman_org

SMS/100031300

 

WwW.SahebalZaman.Org