هفته ای که گذشت (2) (23بهمن 1394)

گروه تحلیل و پژوهش سایت رسمی مقام صاحب الزمان (عج) شوشتر هفته نامه شماره 2 را این هفته تحت عنواینی همچون {خشم کرملین از اعزام نیروی زمینی اعراب به سوریه/ هشدار مسکو درباره آغاز جنگ جهانی سوم } ، {بازتاب حضور حماسی مردم ایران در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن در رسانه‌های خارجی} ،  {پنج دلیل حمایت قاطع پوتین از اسد} ارائه می دهد. در ادامه مهم ترین عنواین هفته ای که گذشت را شرح خواهیم داد.

هفته ای که گذشت 2 (23بهمن 1394)

گروه تحلیل و پژوهش سایت رسمی مقام صاحب الزمان (عج) شوشتر هفته نامه شماره 2 را این هفته تحت عنواینی همچون {خشم کرملین از اعزام نیروی زمینی اعراب به سوریه/ هشدار مسکو درباره آغاز جنگ جهانی سوم } ، {بازتاب حضور حماسی مردم ایران در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن در رسانه‌های خارجی} ،  {پنج دلیل حمایت قاطع پوتین از اسد} ارائه می دهد. در ادامه مهم ترین عنواین هفته ای که گذشت را شرح خواهیم داد.

 

هاآرتص: محاصره حلب شکست خفت بار سیاست های اوباما/ قدرت بی رقیب روسیه در سوریه (23 بهمن 1394)

نشریه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی به شکست خفت بار سیاست های اوباما در خاورمیانه اشاره کرد.

به نقل از هاآرتص، ارتش سوریه درحال آزادسازی شهرها و روستاهای حومه شهر حلب به عنوان مقدمه ای برای آزادسازی این شهر از دست گروه های تروریستی است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مقاله ای به موفقیت های ارتش سوریه در حومه حلب پرداخت و نوشت : پایان ظاهری محاصره شهر حلب نه تنها بزرگترین موفقیت نظام بشار اسد در جنگ سوریه پس از چندین سال به شمار می رود بلکه به نظر می رسد که به مسئله دیگری نیز اشاره دارد ؛ یعنی همان دفن شدن خواسته های دولت کنونی آمریکا در خاورمیانه.

این روزنامه سپس به انتقادهای روزنامه های آمریکا از سیاست شکست خورده دولت اوباما در قبال سوریه پرداخت و نوشت : مطبوعات آمریکا در توصیف نا کامی دولت اوباما درسایه اوضاع شهر حلب به رقابت با یکدیگر پرداخته اند. برخی از آن "به ورشکستی اخلاقی" و برخی دیگر آن را "فاجعه غیرقابل کنترل" و برخی نیز "لکه ای اخلاقی" و "سیاست شرم آور" توصیف کرده اند.

 

راشاتودی: خشم کرملین از اعزام نیروی زمینی اعراب به سوریه/ هشدار مسکو درباره آغاز جنگ جهانی سوم (23 بهمن 13954)

دیمیتری مدودف، به غرب و اعراب هشدار داد در صورت اعزام نیروی زمینی به سوریه، جنگ جهانی سوم آغاز خواهد شد.

 به نقل از روسیا الیوم، "دیمیتری مدودوف" گفت: آمریکایی ها و هم پیمانان عرب ما باید درباره آغاز جنگی مستمر فکر کنند؟ آیا آنان معتقدند که در چنین جنگی به سرعت پیروز می شوند؟

 

مدودوف در مصاحبه با روزنامه آلمانی "Handelsblatt" اظهار داشت: به جای ایجاد یک جنگ جهانی جدید، باید همه طرفها را به نشستن پای میز مذاکره وادار کرد.

 

مدودوف خاطرنشان کرد: اختلافات سیاسی نباید بهانه ای برای دخالت در امور کشورهای دیگر باشد.

مدودوف تأکید کرد: در روسیه قومیتهای مختلف و برخی افراد افراطی هستند، و روسیه با آنها در قفقاز جنگید، و این افراطی ها گاهی به کشورهای دیگر نفوذ می کنند.


بازتاب حضور حماسی مردم ایران در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن در رسانه‌های خارجی (22 بهمن 1394)

حضور باشکوه هموطنانمان در راهپیمایی سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در رسانه‌های خارجی بازتاب داشت.

دویچه وله نیز نوشت: مردم ایران در «روز ملی» به خیابان ها آمدند.

 

 ایندیاتایمز در مطلبی نوشت: پراناب موخرجی، رئیس جمهور هند سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به دولت و مردم ایران تبریک گفت.

خبرگزاری چینی شین هوا در گزارشی درباره حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن نوشت: ایرانی‌ها سالگرد انقلاب اسلامی را جشن گرفتند.

 

روزنامه نیویورک تایمز نیز اعلام کرد مراسم سوزاندن پرچم آمریکا در ایران هرساله برپا می‌شود.

 

روزنامه واشینگتن پست نیز نوشت: ایرانی‌ها در جشن سالگرد انقلاب اسلامی راهپیمایی کردند.

 

فرانس پرس نیز اعلام کرد مردم ایران سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی را با برگزاری راهپیمایی بزرگ در مرکز تهران و شهرهای بزرگ این کشور جشن گرفتند.

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» با قطع برنامه‌های عادی خود، سخنرانی حسن روحانی را در راهپیمایی سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به صورت زنده پخش کرد.

 

آسوشیتد پرس: نیروی دریایی آمریکا پرواز هواپیمای بدون سرنشین ایران را بر فراز ناو این کشور تأیید کرد (22 بهمن 1394)

به نوشته آسوشیتد پرس، پرواز هواپیمای بدون سرنشین ایران بر فراز ناو هواپیمابر آمریکایی، جدیدترین رویارویی میان دو طرف در دریا از زمان امضا توافق هسته‌ای تهران بود.

آسوشیتد پرس در مطلبی نوشت: تحقیقات نیروی دریایی آمریکا نشان داد هواپیمای بدون سرنشین غیر مسلح ایرانی که ماه گذشته از فراز ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس عبور کرد، شبیه آن دسته از هواپیماهای بدون سرنشین است که می تواند موشک حمل کند.

 

پرواز شناسایی هواپیمای بدون سرنشین «شاهد» ایران بر فراز ناو هواپیمابر «یو اس اس هری ترومن» آمریکا و همچنین ناو هواپیمابر «شارل دو گل» فرانسه در تاریخ 12 ژانویه (22 دی)، جدیدترین رویارویی میان آمریکا و ایران در دریا از زمان امضا موافقتنامه هسته ای تهران با قدرت های جهان بود.

به ادعای این گزارش، این مسئله نشان می دهد حوادثی اینچنینی و همچنین شلیک قایق های تندرو ایران نزدیک کشتی های جنگی آمریکا در اواخر دسامبر 2015 (اوایل دی) همچنان در آبراه های خلیج فارس که از مسیرهای مهم انتقال نفت به شمار می رود، یک خطر بزرگ است.

این حادثه بار دیگر نشان داد، تنش ها میان آمریکا و ایران در آب های خلیج فارس به رغم تنش زدایی دیپلماتیک اخیر همچنان به قوت خود باقی است.


سی ان ان: پنج دلیل حمایت قاطع پوتین از اسد (20 بهمن 1394)

سی ان ان در گزارشی به دلایل حمایت مسکو از دولت سوریه پرداخت.

سی ان ان، حلب بزرگترین شهر سوریه پیش از آغاز جنگ داخلی در این کشور بود و مدت‌ها مقر اصلی شورشیان محسوب می‌شد.

 

نیروهای سوریه و متحدانش از راه زمینی و به کمک حملات هوایی روسیه حلقه محاصره نیمه شرقی شهر را که در دست شورشیان است، تنگتر می‌کنند. حلب هدف اصلی دولت اسد است و در صورت بازپسگیری به دست ارتش سوریه پیروزی غیرقابل تصوری پس از دخالت روسیه در جنگ این کشور محسوب می‌شود.

پنج علت زیر نشان دهنده دلایل روسیه برای ترک نکردن کشور سوریه در آینده نزدیک است.

 

1- حفاظت از منافع روسیه در سوریه

2- حفظ منافع استراتژیک

3- جنگیدن با داعش

4- افزایش حمایت از پوتین در روسیه

5- فروش سلاح

 

پیام مهم شاه عربستان به ایران (19 بهمن 1394)

 

«سلمان بن عبدالعزیز طی سخنانی گفت که عربستان با اعراب و مسلمانان در سراسر جهان برای دفاع از کشورهایشان همکاری می کند.»

روزنامه «القدس العربی» نوشت: «سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در سخنرانی خود در جمع شماری از ادبا و فرهنگیان شرکت کننده در جشنواره "جنادریه" گفت: عربستان با اعراب و مسلمانان در سراسر جهان برای دفاع از کشورهایشان همکاری می کند و ریاض حق دارد از خودش دفاع کند

 

شاه عربستان در ادامه اضافه کرد: «این سرزمین شما، سرزمین اعراب و مسلمانان است. ما همانطور که پافشاری می کنیم که منطقه ما از امنیت و صلح برخوردار باشد، حق داریم از خودمان بدون دخالت در امور دیگران دفاع کنیم

 

 

وی افزود: «از دیگران می خواهیم که در امور داخلی ما دخالت نکنند. بنابراین بار دیگر می گویم و تکرار می کنم که ما از سرزمین مسلمانان دفاع می کنیم

 

 

این روزنامه در ادامه نوشت: «برخی مشارکت کنندگان در جشنواره "جنادریه" گفته اند که این سخنان شاه عربستان پیام ضمنی به ایران است و آن پیام مهم اینکه ریاض اعتماد به نفس برای مقابله با ایران در منطقه دارد و قادرخواهد بود با نفوذ ایران در کشورهای عربی و اسلامی و تهدیدهایی که از این کشور متوجه آنهاست، مقابله کند.»

 


اتفاقی که داعش را شوکه کرد (21 بهمن 1394)

در پی برافراشته شدنِ پرچم عراق بر فراز یکی از پل های فلوجه، داعش در این شهر قوانین منع رفت و آمد برقرار کرد.

یک منبع بومی اعلام کرد که داعش سه شنبه در شهر فلوجه خروجِ شهروندان از خانه ها را ممنوع اعلام کرد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به وبسایت شبکه السومریه خبر داد که قوانین منع رفت و آمد هنوز ادامه دارد و زمانی برای پایانِ آن اعلام نشده است.

وی تاکید کرد که علت برقراری قوانین منع رفت و آمد، اقدامِ شماری از جوانان فلوجه در برافراشتنِ پرچم عراق بر فراز یکی از پل های این شهر است. آن ها بر پرچم عراق نوشته بودند: "زنده باد ارتش".

داعش، از اواخر سال 2013 تاکنون شهر فلوجه را اشغال کرده است. در حال حاضر این 

شهر، تحت محاصره کامل نیروهای عراقی است.

/اتمام پیام.