چطور می شود تولد حضرت صاحب الزمان(عج)را اثبات نمود؟

تولد حضرت صاحب الزمان(عج) از دید شیعیان آن حضرت امری مسلم و قطعی به حساب می آید؛شهادت شاهدانی چون حضرت حکیمه خاتون(س) دختر بزرگوار پیشوای نهم شیعیان حضرت جواد علیه السلام شاهد این ادعاست


جمعی از محققین مرکز تخصصی مهدویت پاسخ می دهند:
تولد حضرت صاحب الزمان(عج) از دید شیعیان آن حضرت امری مسلم و قطعی به حساب می آید؛شهادت شاهدانی چون حضرت حکیمه خاتون(س) دختر بزرگوار پیشوای نهم شیعیان حضرت جواد علیه السلام شاهد این ادعاست. از آن جا که تولدحضرت صاحب الزمان(عج) به شکل مخفیانه انجام گرفت ترس آن بود که شیعیان در شناخت آخرین حجّت خدا به اشتباه و گمراهی گرفتار آیند.
حضرت حسن عسکری علیه السلام وظیفه داشت تا فرزند خود را به جمعی از بزرگان شیعه و اشخاص مورد اعتماد معرفی کند تا آنان نیز خبر تولد او را به دیگر پیروان اهل بیت علیهم السلام برسانند و بدین ترتیب ضمن معرفی امام زمان(عج)،تهدیدی نیز متوجه وجود آن آخرین فرستاده حق نگردد.
احمد بن اسحاق که از بزرگان شیعه و پیروان خاص امام حسن عسکری علیه السلام است می گوید:
خدمت حضرت عسکری علیه السلام شرفیاب شدم و می خواستم در مورد امام بعد از او بپرسم؛ولی قبل از آن که کلامی بگویم فرمودند:
ای احمد!همانا پروردگار متعال از آن هنگام که آدم را آفرید،زمین را از حجّت خود تهی(خالی) نگذاشته است و تا قیامت نیز چنین نخواهد کرد!به واسطه حجّت پروردگار،بلا از اهل زمین برداشته می شود و(به برکت وجود او)باران باریده و بهره های زمینی بیرون می آید.
گفتم:ای پسر رسول خدا!امام و جانشین بعد از شما کیست ؟!امام حسن عسکری علیه السلام با شتاب به داخل منزل رفت و بازگشت در حالی که پسری 3 ساله که صورتش همانند ماه تمام می درخشید بر دوش(شانه) خویش داشت و فرمودند:
ای احمد بن اسحاق!اگر نزد پروردگار متعال و حجّت های او گرامی نبودی ،این پسرم را به تو نشان نمی دادم!همانا او هم اسم و هم کنیه رسول خداست و شخصی است که زمین را از عدل و داد سرشار می کند همان طور که از ظلم و ستم پر شده باشد.گفتم:سرور من!آیا نشانه ای هست که قلبم به آن آرام گردد؟!
(در این هنگام)آن کودک،لب به سخن باز کرد و به لسان( زبان) عربی(ترجمه آن در این نشریه آمده) روان فرمود:
من بقیة ا...در زمین هستم که از دشمنان پروردگار انتقام خواهم گرفت؛ای احمد بن اسحاق ،بعد از این که با چشم خود می بینی در پی نشانه مباش!!
احمد بن اسحاق گوید:
بعد(از شنیدن این سخنان )با خوشحالی از منزل امام حسن عسکری علیه السلام خارج شدم....
همچنین محمد بن عثمان (دومین نائب خاص امام مهدی عج)و چند شخص دیگر از بزرگان شیعه بازگو می کنند:
40 نفر از شیعیان نزد امام حسن عسکری علیه السلام جمع شدیم.آن حضرت،فرزندش را به ما نشان داد و فرمودند:
بعد از من،این امام شما و جانشین من می باشد.
از او فرمان برید و پس از من در دین خود پراکنده نشوید که هلاک خواهید شد و (بدانید که)بعد از امروزاو را نخواهید دید...))
گفتنی است که یکی از برنامه های دینی و سنت های سفارش شده،عقیقه کردن و ولیمه دادن برای نوزاد می باشد و آن کشتن گوسفند و طعام دادن به جمعی از مردم می باشد که برای سلامتی و طول عمر فرزند تأثیر بسیارخواهد داشت.
حضرت حسن عسکری علیه السلام بارها  برای فرزندش عقیقه کرد تا ضمن عمل به این سنّت نیکوی رسول خدا(ص)گروه های زیادی از شیعیان را از تولد حضرت مهدی(عج) مطلع کند.
محمد بن ابراهیم می گوید:
حضرت عسکری علیه السلام برای یکی از شیعیان خود،گوسفند سربریده ای فرستاد و فرمود:
((این از عقیقه فرزندم((محمد))است.))

 

 

کتاب دفتر دوم آفتاب مهر،ص122،123و124-این کتاب زیر نظر مرکز تخصصی مهدویت قم( برخی از  نویسندگان این کتاب آقایان محمد امین بالادستیان ،محمد مهدی حائری پور و سید مجتبی معنوی) و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)قم به چاپ رسیده است.برای کامل تر خواندن این موضوع به همین کتاب مراجعه کنید-کمال الدین ج2،باب 38،ح1،ص38